Markiza z marketu to nie zawsze oszczędność

Zbliża się lato i gazetki różnych marketów kuszą nas promocyjnymi cenami markiz. Nim podejmiesz decyzję skorzystaj jednak z rady fachowca.

Jeszcze do niedawna markizy kojarzyły się wyłącznie z klimatem śródziemnomorskim. Zmiany klimatyczne,  a w związku z tym zmieniające się trendy architektoniczne sprawiły, że osłony te stały się popularne także w innych krajach, głównie jako zabezpieczenie witryn sklepowych czy restauracji przed nadmiernym nasłonecznieniem. Ostatnie lata pokazały, że markizy coraz częściej montowane są również na balkonach i tarasach budynków mieszkalnych, poprawiając komfort wypoczynku w upalne dni, a przy okazji chroniąc przed krótkotrwałym deszczem. Wzrost zainteresowania klientów sprawił, że rynek jest pełen tego typu produktów, które jednak różnią się między sobą, a ich niestety cena nie zawsze idzie w parze z jakością. Dokonując wyboru markizy powinniśmy brać pod uwagę następujące elementy:

1. Z jakiego materiału wykonana jest konstrukcja markizy

Jeśli chcemy, aby produkt służył nam przez wiele lat, jego konstrukcja powinna być wykonana z ekstrudowanego aluminium, co zapewnia jej trwałość i wytrzymałość na oddziaływanie czynników atmosferycznych.

 

 2. Z czego wykonane są elementy wspomagające pracę ramion markizy

Wewnątrz ramion znajdują się sprężyny, które za pomocą łańcucha lub linki stalowe odpowiadają za otwieranie i zamykanie markizy. Dlatego bardzo ważny jest materiał z którego elementy te są wykonane. Łańcuchy tworzywowe bardzo często pękają stwarzając bezpośrednie zagrożenie dla użytkowników. Jednocześnie bardzo rzadko jest możliwość wymiany takich ramion, co wiąże się z koniecznością wymiany całej markizy.

3. Jakość tkaniny z której wykonane jest poszycie

Tkaniny powinny być wykonane z wysoce wyselekcjonowanych materiałów zapewniając komfort termiczny i ochronę przed promieniowaniem UV. Co więcej, powinny być one odporne na ścieranie i blaknięcie. Dobrej jakości tkaniny często posiadają właściwości zapobiegające przywieraniu zabrudzeń. Warto zauważyć, że w przypadku zakupu markizy w markecie nie ma możliwości wymiany tkaniny na nową, gdyż obiekty handlowege nie oferują zamiennego materialu. Warto przy tym zauwazyć, że tkaniny dostępne u producentów markiz nie są dopasowane do tych marketowych, m.in. mają inne innego rozmiaru kieszonki i tunele. 

 

4. Rodzaj uchwytów przeznaczonych do montażu

Uchwyty mocujące markizę powinny być odpowiednio trwałe i wytrzymałe, aby móc przenieść ciężar markizy. Jest to bardzo ważne, gdyż waga markizy może osiągać nawet 100-150kg, Bardzo ważna jest również ilość uchwytów, mocowanych proporcjonalnie do wielkości markizy. Istotnym czynnikiem jest również grubość ocieplenia budynku w którym tego typu produkt ma zostać zainstalowany, a tym samym technika montazu, który zapewni w pełni bezpieczeństwo użytkowania. Zaleca się przy tym dokonanie montażu przez wyspecjalizowane ekipy. 

 

5. Możliwości serwisowe

Klienci często nie zdają sobie sprawy z faktu, iż w zasadzie nie ma możliwości serwisowania produktów zakupionych w marketach głównie z uwagi na brak elementów serwisowych. Podczas, gdy każdy szanujący się producent markiz oferuje swoim partnerom handlowym caly pakiet części, które w większości przypadków można wymienić, dzięki czemu żywotność markizy renomowanego producenta możne wydłużyć nawet do kilkunastu lat.

Współpracujemy z najlepszymi

ALUPROF somfy selt simu FAKRO Velux Nice