Dlaczego nie warto oszczędzać na silnikach do rolet zewnętrznych

Zima to najgorszy okres dla naszych rolet. Zwłaszcza dynamiczne zmiany temperatury sprawiają, że rolety są zdecydowanie bardziej narażone na przymarznięcie. Pojawia się zatem pytanie czy można się jakoś uchronić przed występowaniem tego problemu?

Podczas zakupu automatyki do rolet niestety bardzo często kierujemy się niższą ceną. Tak naprawdę do tylko pozorne oszczędności. W trakcie mrozów i opadów śniegu może bowiem dojść do oblodzenia rolet. Dzieje się tak w sytuacji, gdy po obfitych opadach deszczu lub śniegu następuje spadek temperatury, a wilgotna kurtyna rolety przymarza do parapetu okiennego bądź prowadnic. Oblodzenie może pojawić się także w sytuacji, gdy uchylimy okno przy niskich temperaturach. W tym przypadku ciepłe powietrze z wnętrza domu spotyka się bezpośrednio z zimnym powietrzem na zewnątrz w efekcie czego wytrąca się para wodna, która zamarza na powierzchni pancerza. Warstwa zamarzniętego lodu  blokuje wówczas skutecznie pracę rolet zewnętrznych. Często użytkownicy nie zdają sobie sprawy  z zaistniałego zjawiska i próbują otwierać bądź zamykać rolety. To niestety zazwyczaj powoduje zerwanie lub zniszczenie kurtyny rolety i może doprowadzić nawet do uszkodzenia silnika. Tym samym pociąga za sobą dodatkowe, nieprzewidziane koszty.


Aby uniknąć takiej sytuacji w przypadku zakupu rolet warto rozważyć zatem wyposażenie ich w markowe silniki z detekcją oblodzenia, które samodzielnie identyfikują zagrożenie i uruchamiają roletę dopiero po jego ustaniu. Zaletą tego typu napędów jest również zdolność wykrywania innych przeszkód jak np. kwiaty, pozostawione przypadkiem sprzęty sprzątające czy bawiące się malutkie dziecko. 

Gdy zdecydujemy się na zakup rolet bądź zmianę sterowania z manualnego na elektryczne, warto zapytać o poradę specjalistów, którzy pomogą wybrać najlepsze rozwiązanie.

 

Współpracujemy z najlepszymi

ALUPROF somfy selt simu FAKRO Velux Nice