Jaką roletę wybrać do swojego domu?

Jeśli jesteście Państwo w trakcie projektowania nowego domu lub termomodernizacji istniejącego budynku, zapewne nasuwa się pytanie, jaką roletę wybrać.

 Na rynku dostępnych jest wiele rozwiązań, jednak  ich funkcjonalność w znacznym stopniu zależy możliwości montażowych.

  • Rolety w systemach adaptacyjnych  montowane są do stolarki okiennej (we wnęce) lub bezpośrednio na ścianie. Zaletą tych rozwiązań jest niewątpliwie brak zintegrowania z oknem, dzięki czemu nie ingerujemy w szczelność całej konstrukcji, poprawiając jednocześnie izolacyjność termiczną. Skrzynka systemu jest widoczna na elewacji, ale dzięki różnym kształtom i możliwości kolorystycznego dopasowania może stanowić jej doskonały element dekoracyjny. W sytuacji, gdy z różnych względów nie ma możliwości montażu na ścianie istnieje opcja umieszczenia skrzynki we wnęce okiennej. Wiąże się to niestety z utratą części światła okna, jakkolwiek niejednokrotnie stanowi lepszy efekt estetyczny.

 

  • Rolety w systemach podtynkowych to coraz częściej pożądane wśród klientów rozwiązania z uwagi na możliwość ukrycia skrzynki w zabudowie. Produkty te przeznaczone są do stosowania przede wszystkim w nowo wznoszonych budynkach, ale także w obiektach już istniejących po dokonaniu niezbędnych zmian w obrębie nadproża. Elementy rolety nie ingerują w konstrukcję okna, drzwi czy samego nadproża, dzięki czemu nie naruszają szczelności budynku. Rolety te stanowią dodatkową izolację termiczną poprawiając tym samym bilans energetyczny budynku.

 

  • Rolety w systemach nadstawnych stanowią alternatywę dla popularnych skrzynek aluminiowych montowanych na elewacji. W odróżnieniu od innych systemów osłonowych roleta nadstawna wykonana jest z PVC i posiada bardzo dobre właściwości termiczne. Decyzja o wyborze tego rozwiązania powinna zostać podjęta jeszcze na etapie projektowania budynku lub w momencie montażu, odpowiednio dostosowanej pod wymiar stolarki okiennej w budynkach już istniejących. Montaż rolety wykonywany jest w dwóch etapach.
    W pierwszej kolejności skrzynka rolety montowana jest do okna, a następnie pancerz z prowadnicami instalowany jest w otworze okiennym. Skrzynkę rolety można całkowicie zabudować, dzięki czemu nie będzie widoczna na elewacji.

 

  • Rolety w systemach nadprożowych stanowią najstarsze rozwiązanie przeznaczone do zabudowy wyłącznie w budynkach nowo wznoszonych. Montaż tych produktów można wykonać dwuetapowo. W pierwszym etapie skrzynka rolety, w której zastosowano twardy styropian, jest osadzana podczas wznoszenia murów. Specjalne elementy rolety umożliwiają trwałe połączenie rolety z nadprożem. Umożliwia to obudowanie w taki sposób, że skrzynka jest całkowicie niewidoczna.  Składanie elementów rolety w całość i do skrzynki nadprożowej odbywa się na budowie co często jest dość skomplikowanym zabiegiem. System rolet nadprożowych został z powodzeniem zastąpiony przez system podtynkowy, jednak czasem projektanci nadal umieszczają go w projektach. Odradzamy jednak zastosowanie tego rozwiązanie.

Wybór odpowiedniego systemu roletowego stanowi inwestycję na długie lata, dlatego zachęcamy do skonsultowania się z fachowcem, aby w pełni skorzystać z funkcjonalności i walorów produktu.

 

Współpracujemy z najlepszymi

ALUPROF somfy selt simu FAKRO Velux Nice