Czym sterować roletą?

Aby dokonać właściwego wyboru musimy sobie odpowiedzieć na pytanie jakie funkcje mają spełniać nasze rolety zewnętrzne. Sterowanie tego typu osłonami może odbywać się zarówno ręcznie (za pomocą zwijacza na pasek lub linki) oraz elektrycznie za pośrednictwem przełącznika lub pilota zdalnego sterowania. W dobie pełnej automatyzacji, sterowanie ręczne jest mało komfortowe i nie zawsze ekonomiczne, szczególnie gdy w grę wchodzi skomplikowany montaż lub gabaryty rolety nie pozwalają na zastosowanie tego typu rozwiązania.

Sterowanie elektryczne nie tylko zapewnia wygodę użytkowania, ale także wpływa na obniżenie kosztów eksploatacji budynku,  przy okazji kształtując odpowiedni mikroklimat wewnątrz pomieszczeń. Bezpodstawne są argumenty zwolenników ręcznej obsługi rolet obawiających się sytuacji braku dostawy prądu, które zdarzają się w tych czasach niezwykle rzadko. Awaryjność silników jest raczej znikoma, a jeśli się zdarzy to wymiana jest nieskomplikowana. Wybierając elektryczne zarządzania naszymi osłonami możemy wybrać spośród trzech wariantów:


•    Sterowanie przewodowe, które wymaga doprowadzenia instalacji elektrycznej pomiędzy włącznikiem rolety a silnikiem, dlatego też warto decydować się na tego typu rozwiązanie na etapie budowy lub remontu. Obsługa rolet może odbywać się indywidualnie lub grupowo za pomocą montowanych na ścianie przełączników. Ponadto istnieje możliwość zastosowania zegara czasowego, który o wcześniej ustalonej porze podnosi lub opuszcza rolety.

•    Sterowanie radiowe, gdzie zarządzanie roletą odbywa się za pośrednictwem nadajnika naściennego lub przenośnego (pilota) jedno lub wielokanałowego, który wysyła komendę sygnałem radiowym do odbiornika, znajdującego się w silniku rolety. W tym przypadku zasilanie musi być doprowadzone wyłącznie do silnika, co nie wymaga dużej ilości przeróbek wewnątrz mieszkania. Jest to zdecydowanie bardziej komfortowe rozwiązanie, umożliwiające zmianę konfiguracji w dowolnej chwili i dostosowanie jej do indywidualnych potrzeb użytkowania. Istnieje również możliwość konfigurowania rolet z czujnikami pogodowymi (np. słonecznym czy wiatrowym), co pozwala na dostosowanie funkcjonalności tych produktów do naszych potrzeb.

•    Sterowanie inteligentne, które dzięki darmowej aplikacji współpracującej z centralą sterującą pozwala na zarządzanie roletami z dowolnego miejsca i o każdej porze za pomocą komputera, tabletu czy smartfona. Większość sytemów dostępnych na rynku posiada proste w obsludze aplikacje  współpracujące z systemami operacyjnymi Android czy iOS. Jest to nie tylko bardzo wygodne, ale także bezpieczne rozwiązanie. Urządzenia mobilne wyposażone w inteligentną aplikację mogą być tym samym z powodzeniem stosowane zamiast tradycyjnych nadajników zdalnego sterowania typu piloty. Sterowanie inteligentne posiada możliwość zarządzania grupami urządzeń według pomieszczeń czy kondygnacji oraz programowania scenariuszy, które umożliwiają zarządzanie osłonami przeciwsłonecznymi według naszych indywidualnych potrzeb. Funkcja autoprogramowania doskonale sprawdzi się w przypadku naszej dłuższej nieobecności, gdyż automatycznie uruchomi rolety o ustalonej porze, symulując tym samym obecność domowników, co może mieć decydujące znaczenie w odstraszeniu potencjalnego włamywacza. Inteligentne sterowanie to nie tylko możliwość komfortowego zarądzania osłonami przeciwsłonecznymi. Oferowane przez wiodących producentów centrale sterujące coraz częściej odpowiadają za pracę większości urządzeń domowych jak: kotly grzewcze, oświetlenie, alarmy, kamery czy nawet automatyki ogrodowej np. Tahoma firmy Somfy.

Postęp technologiczny sprawia, że sterowanie elektryczne roletą czy bramą nie musi być skomplikowane, a tym bardziej drogie. Wystarczy zdiagnozować swoje potrzeby i wybrać odpowiednią metodę sterowania dostosowaną do naszych potrzeb i zasobów finansowych. Warto jednak zadbać, aby nasze rolety i bramy, a także zastosowana w nich automatyka dostarczane były przez renomowanych producentów.

 

 

Współpracujemy z najlepszymi

ALUPROF somfy selt simu FAKRO Velux Nice